Nasze salony działają od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 9:00 - 14:00
Leasing / Pożyczka
Gwarancja
Promocja
Serwis
Lakiernia
Facebook PAPIS

603 103 104

Kupno samochodu używanego - formalności w 2017 roku

Pełna oferta samochodów

Zakup samochodu nakłada na nas szereg obowiązków, które trzeba wykonać, aby nie narazić się na kłopoty z Urzędem Skarbowym . Należy pamiętać, że od dnia podpisania umowy kupna samochodu mamy 30 dni na załatwienie wszystkich formalności podatkowych i prawnych. Obecnie karą za nieopłacony podatek od kupna samochodu, jaką Urząd Skarbowy nakłada to kwota należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę wynoszącymi 11 % w skali roku. Jakie są konieczne do załatwienia formalności po zakupie samochodu używanego? Poniżej przypominamy zasady rejestracji samochodów oraz wszelkie formalności po zakupie samochodów używanych, które trzeba załatwić, by móc się w pełni cieszyć swoim autem.

Ubezpieczenie OC

Kupując auto warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja z jego aktualnym ubezpieczeniem OC. Jeżeli Twój nowy pojazd nie posiada ważnej polisy, mamy dwie opcje. Można wykupić 30-dniowe ubezpieczenie, które pozwoli na dojazd do domu albo wynająć lawetę. Nie musisz się martwić o przedłużanie takiej polisy, gdyż jest ona jednorazowa i nie wydłuża się automatycznie. Wykupienie miesięcznego OC pozwoli na spokojny dojazd do domu po zakupie samochodu, a ubezpieczenie OC można następie opłacić u dowolnego innego ubezpieczyciela. Wybierając lawetę, należy jednak pamiętać, że do rejestracji zakupionego samochodu ubezpieczenie OC jest i tak konieczne.

Podatek PCC

W momencie zawarcia umowy kupna samochodu używanego od osoby prywatnej zostaje nałożony na kupującego obowiązek opłacenia podatku PCC-3 (podatku od czynności cywilno-prawnych). Na opłacenie tego podatku kupujący ma 14 dni od momentu kupna samochodu. Urząd Skarbowy, nie będzie o tym obowiązku przypominał, więc warto załatwić to jak najszybciej. Wysokość podatku PCC-3 to 2% wartości, wynikający z umowy kupna samochodu. Zdecydowanie prościej sytuacja się przedstawia, gdy auto kupione jest od salonu sprzedaży, komisu czy dilera. Obowiązek ten przechodzi na sprzedawcę i wynika z zasady unikania podwójnego opodatkowania. PCC-3 zaliczony jest w ramach podatku VAT płaconego przez sprzedawcę.

Zarejestrowanie auta

Na zarejestrowanie swojego nowego auta masz aż 30 dni. Zasady rejestracji samochodów są dosyć proste, jednak wymagają spędzenia odrobiny czasu w urzędach. W celu zarejestrowania samochodu należy udać się do Wydziału Komunikacji. Trzeba mieć ze sobą wszelkie konieczne dokumenty, tzn. umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym (dopuszczalna jest również decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu), kartę pojazdu, ważną polisę OC, a także dowód osobisty i stare tablice rejestracyjne. W Wydziale Komunikacji należy wypełnić odpowiedni wniosek, złożyć poprzednie tablice, a następnie, po otrzymaniu nowych czasowych, oczekiwać na informację z Wydziału Komunikacji. Jeżeli kupujemy samochód na terenie własnego powiatu, nie ma wymogu wymiany starych tablic na nowe, a to duże ułatwienie i oszczędność. A skoro o oszczędności mowa, to ile kosztuje przerejestrowanie auta? Mamy tutaj sztywne kwoty. I tak:

- jeśli zachowujemy tablice, w ramach powiatu, koszt rejestracji wyniesie 81 zł,
- w przypadku konieczności wyrobienia nowych tablic koszt rejestracji wyniesie 180,50 zł,
- dla aut sprowadzonych z zagranicy opłata rejestracyjna wynosi 256 zł (dodatkowo należy pamiętać o kosztach tłumaczenia dokumentów i akcyzie).

O wyrobieniu nowych tablic zostaniemy poinformowani SMS-owo lub możemy tę informację sprawdzić na stronie Wydziału Komunikacji.

Ubezpieczenie OC

Kiedy już przerejestrujemy na siebie samochód, należy w ciągu 30 dni wypowiedzieć i podpisać nową umowę ubezpieczenia. Wymaga to formy pisemnej i liczy się data wpłynięcia wniosku. Nową polisę ubezpieczenia OC na zakupiony samochód można podpisać dopiero po przerejestrowaniu pojazdu.

Proste zasady

Powyżej przedstawiliśmy wszystkie konieczne do wypełnienia formalności po zakupie samochodu używanego. Nie wydają się one skomplikowane, jednak warto mieć wszystko pod kontrolą. Pamiętając o wszelkich terminach i po załatwieniu niezbędnych formalności, możemy w pełni korzystać z samochodu.

 

Finansowanie Finansowanie